Žijeme spolu

„Žijeme spolu – rozumíme si“

V roce 2008 až 2009 probíhal na naší škole projekt „Žijeme spolu – rozumíme si“, který byl  realizován pod záštitou MŠMT České republiky. Jeho cílem bylo rozšiřování potřebných jazykových znalostí českého jazyka, které jsou nutné pro adaptaci cizích státních příslušníků v naší republice. Jednalo se o poměrně rozsáhlé spektrum  národností, z něhož měli největší zastoupení žáci z Ukrajiny.

Každý týden vstřebávali děvčata a chlapci základy gramatiky, trápil je pravopis, objevovali význam slov, která jim do této chvíle nic neříkala, konverzovali na zadaná témata, snažili se hovořit se svými vrstevníky,  učiteli a rozšiřovali si  průběžně slovní zásobu tolik potřebnou pro každodenní  komunikaci s novým prostředím.

Součástí jazykové přípravy bylo i poznávání reálií ze života naší republiky, ale i našeho hlavního města. Proto se žáci cizinci vydávali na vycházky Prahou. Seznámili se z nejbližším okolím školy, viděli již krásnou budovu Národního divadla, panorama Hradčan a také Karlův most.  Procházka byla doplněna výkladem historie těchto významných památek.

Žákům se odpolední prohlídky Prahy velice líbily.